Football Standings

Standings as of Nov. 4, 2017

District 1-5A

Place Team District Overall
1. Evangel 6-0 7-1
2. Airline 4-2 7-3
3. Haughton 4-2 7-3
4. Byrd 3-3 5-4
5. Parkway 3-3 5-5
6. Captain Shreve 1-5 4-6
7. Southwood 0-6 0-10

District 2-5A

Place Team District Overall
1. West Monroe 5-0 10-0
2. Ruston 4-1 7-2
3. Ouachita 3-2 6-4
4. Alexandria 2-3 4-6
5. Natchitoches Central 1-4 3-7
6. Pineville 0-5 2-8

District 3-5A

Place Team District Overall
1. Acadiana 6-1 9-1
2. Barbe 6-1 9-1
3. Sulphur 6-1 7-2
4. New Iberia 3-4 4-6
5. LaGrange 3-4 3-6
6. Comeaux 2-5 4-6
7. Sam Houston 2-5 4-6
8. Lafayette 0-7 0-10

District 4-5A

Place Team District Overall
1. Zachary 6-0 8-2
2. Scotlandville 5-1 8-1
3. Denham Springs 3-3 6-4
4. Walker 3-3 6-4
5. Live Oak 2-4 5-5
6. Central (BR) 2-4 4-6
7. Belaire 0-6 2-8

District 5-5A

Place Team District Overall
1. St. Amant 4-1 9-1
2. East Ascension 4-1 8-2
3. Catholic (BR) 3-2 7-3
4. Dutchtown 3-2 6-4
5. McKinley 1-4 4-6
6. Broadmoor 0-5 1-9

District 6-5A

Place Team District Overall
1. Covington 7-0 10-0
2. Slidell 5-2 7-3
3. St. Paul’s 5-2 6-4
4. Mandeville 4-3 4-5
5. Northshore 3-4 5-5
6. Fontainebleau 3-4 3-7
7. Hammond 1-6 1-9
8. Ponchatoula 0-7 2-8

District 7-5A

Place Team District Overall
1. Hahnville 6-0 8-2
2. Destrehan 5-1 8-2
3. Terrebonne 3-3 7-3
4. East St. John 3-3 5-5
5. Thibodaux 3-3 4-6
6. Central Lafourche 1-5 3-7
7. H.L. Bourgeois 0-6 1-9

District 8-5A

Place Team District Overall
1. Landry-Walker 7-0 7-3
2. John Ehret 6-1 7-3
3. Chalmette 5-2 7-3
4. East Jefferson 4-3 5-5
5. West Jefferson 3-4 3-7
6. Grace King 2-5 3-7
7. Higgins 1-6 1-9
8. Bonnabel 0-7 0-10

District 9-5A

Place Team District Overall
1. John Curtis 6-0 9-1
2. St. Augustine 4-2 6-3
3. Brother Martin 4-2 6-4
4. Holy Cross 4-2 5-5
5. Rummel 2-4 5-4
6. Jesuit 1-5 2-8
7. Shaw 0-6 0-10

District 1-4A

Place Team District Overall
1. Benton 7-0 10-0
2. Northwood (SH) 6-1 8-2
3. Woodlawn (SH) 5-2 7-3
4. North DeSoto 4-3 7-3
5. Minden 3-4 5-5
6. Huntington 2-5 3-7
7. BTW (SH) 1-6 1-9
8. Bossier 0-7 2-8

District 2-4A

Place Team District Overall
1. Neville 3-0 6-3
2. Bastrop 2-1 5-4
3. West Ouachita 1-2 3-7
4. Franklin Parish 0-3 1-9

District 3-4A

Place Team District Overall
1. Leesville 4-0 9-1
2. DeRidder 2-2 6-3
3. Tioga 2-2 6-4
4. Buckeye 2-2 5-5
5. Grant 0-4 1-9

District 4-4A

Place Team District Overall
1. St. Thomas More 5-0 9-1
2. Teurlings Catholic 4-1 6-4
3. Rayne 3-2 7-2
4. Carencro 2-3 3-6
5. Westgate 1-4 5-5
6. Northside 0-5 3-7

District 5-4A

Place Team District Overall
1. Cecilia 5-0 6-4
2. St. Martinville 4-1 6-4
3. Breaux Bridge 3-2 5-5
4. Livonia 2-3 3-7
5. Opelousas 1-4 5-5
6. Beau Chene 0-5 4-6

District 6-4A

Place Team District Overall
1. Parkview Baptist 5-0 7-3
2. Plaquemine 4-1 8-2
3. Lutcher 3-2 4-6
4. Woodlawn (BR) 2-3 6-4
5. St. Michael 1-4 3-7
6. Tara 0-5 3-7

District 7-4A

Place Team District Overall
1. E.D. White 6-0 9-1
2. South Lafourche 5-1 6-4
3. Assumption 4-2 5-5
4. Vandebilt Catholic 3-3 7-3
5. South Terrebonne 2-4 3-7
6. Ellender 1-5 2-8
7. Morgan City 0-6 2-8

District 8-4A

Place Team District Overall
1. Lakeshore 3-0 10-0
2. Salmen 2-1 8-2
3. Franklinton 1-2 3-7
4. Pearl River 0-3 4-5

District 9-4A

Place Team District Overall
1. Karr 4-0 9-1
2. Warren Easton 3-1 7-2
3. Helen Cox 2-2 5-5
4. Belle Chasse 1-3 6-4
5. McMain 0-4 2-7

District 10-4A

Place Team District Overall
1. McDonogh #35 3-0 7-3
2. Carver 2-1 6-3
3. Lake Area New Tech 1-2 1-9
4. Ben Franklin* 0-0 3-6
5. Riverdale 0-3 5-5

District 1-3A

Place Team District Overall
1. Loyola 2-0 5-5
2. North Webster 1-1 3-6
3. Green Oaks 0-2 3-7

District 2-3A

Place Team District Overall
1. Sterlington 5-0 10-0
2. Richwood 4-1 7-3
3. Union Parish 2-3 6-4
4. Carroll 2-3 4-6
5. Wossman 2-3 2-8
6. Madison 0-5 1-9

District 3-3A

Place Team District Overall
1. Jena 5-0 10-0
2. Caldwell 3-2 8-2
3. Avoyelles 3-2 6-4
4. Marksville 3-2 5-5
5. Peabody 1-4 2-8
6. Bolton 0-5 1-9

District 4-3A

Place Team District Overall
1. Iowa 6-0 9-0
2. Jennings 5-1 7-2
3. Marion (LC) 4-2 5-5
4. St. Louis 3-3 3-7
5. Westlake 2-4 4-6
6. Lake Charles Prep 1-5 2-8
7. South Beauregard 0-6 0-9

District 5-3A

Place Team District Overall
1. Church Point 7-0 8-1
2. Iota 5-2 8-2
3. Northwest 5-2 7-3
4. Crowley 4-3 6-4
5. Eunice 4-3 5-5
6. Pine Prairie 2-5 3-7
7. Mamou 1-6 1-9
8. Port Barre 0-7 0-10

District 6-3A

Place Team District Overall
1. University Lab 6-0 10-0
2. West Feliciana 5-1 9-1
3. Madison Prep 4-2 4-5
4. Baker 3-3 3-7
5. Brusly 2-4 4-6
6. Glen Oaks 1-5 1-9
7. Mentorship Academy 0-6 0-9

District 7-3A

Place Team District Overall
1. Loranger 4-0 6-4
2. Albany 2-2 8-2
3. Hannan 2-2 8-2
4. Bogalusa 2-2 4-5
5. Jewel Sumner 0-4 1-9

District 8-3A

Place Team District Overall
1. Kaplan 5-0 7-3
2. Patterson 4-1 6-4
3. Berwick 3-2 7-3
4. North Vermilion 2-3 6-4
5. Erath 1-4 1-9
6. Abbeville 0-5 2-8

District 9-3A

Place Team District Overall
1. KIPP Renaissance 4-0 4-5
2. Sophie B. Wright 2-2 2-7
3. Cohen 2-2 4-5
4. Thomas Jefferson 1-3 3-7
5. Abramson 1-3 2-8

District 10-3A

Place Team District Overall
1. De La Salle 5-0 9-0
2. St. Charles 4-1 8-2
3. St. James 3-2 7-3
4. Donaldsonville 2-3 7-3
5. Lusher 1-4 4-6
6. Haynes 0-5 0-10

District 1-2A

Place Team District Overall
1. Calvary Baptist 4-0 6-4
2. Mansfield 3-1 7-3
3. Lakeside 2-2 7-3
4. North Caddo 1-3 3-7
5. D’Arbonne Woods 0-4 1-8

District 2-2A

Place Team District Overall
1. Ferriday 5-1 8-2
2. Rayville 5-1 6-4
3. Vidalia 4-2 8-2
4. Mangham 4-2 7-3
5. Delhi Charter 2-4 4-6
6. General Trass 1-5 4-6
7. Beekman Charter 0-6 0-9

District 3-2A

Place Team District Overall
1. Many 5-0 8-2
2. Red River 4-1 7-3
3. Menard 3-2 6-4
4. Bunkie 2-3 3-7
5. Winnfield 1-4 1-9
6. Lakeview 0-5 0-10

District 4-2A

Place Team District Overall
1. Rosepine 5-0 9-1
2. DeQuincy 3-2 5-5
3. Vinton 3-2 4-5
4. East Beauregard 2-3 3-6
5. Oakdale 2-3 3-7
6. Pickering 0-5 0-10

District 5-2A

Place Team District Overall
1. Notre Dame 4-0 9-0
2. Welsh 3-1 8-1
3. Kinder 2-2 5-5
4. Lake Arthur 1-3 4-5
5. Ville Platte 0-4 3-7

District 6-2A

Place Team District Overall
1. Catholic (NI) 6-0 9-1
2. Ascension Episcopal 5-1 8-2
3. West St. Mary 4-2 4-6
4. Loreauville 3-3 3-7
5. Jeanerette 2-4 4-6
6. Franklin 1-5 1-8
7. Delcambre 0-6 0-9

District 7-2A

Place Team District Overall
1. Dunham 6-0 8-1
2. Episcopal 5-1 8-2
3. East Feliciana 4-2 5-5
4. Northeast 3-3 6-3
5. Port Allen 2-4 3-7
6. Church Academy 1-5 1-8
7. Capitol 0-6 0-10

District 8-2A

Place Team District Overall
1. Amite 6-1 9-1
2. St. Helena 6-1 8-2
3. St. Thomas Aquinas 5-2 6-4
4. Pine 4-3 6-4
5. Independence 4-3 5-5
6. Northlake Christian 2-5 3-7
7. Pope John Paul II 1-6 2-8
8. Springfield 0-7 2-8

District 9-2A

Place Team District Overall
1. Newman 4-0 10-0
2. Riverside 2-1 3-4
3. Country Day 2-2 6-4
4. South Plaquemines 1-2 4-5
5. Fisher 0-4 2-8

District 1-1A

Place Team District Overall
1. Haynesville 6-0 8-2
2. Jonesboro-Hodge 5-1 7-3
3. Arcadia 4-2 4-5
4. Lincoln Prep 3-3 4-6
5. Homer 2-4 3-7
6. Plain Dealing 1-5 3-7
7. Ringgold 0-6 1-9

District 2-1A

Place Team District Overall
1. Oak Grove 7-0 9-1
2. Cedar Creek 6-1 9-1
3. Ouachita Christian 5-2 7-3
4. Delta Charter 3-4 5-5
5. St. Frederick 3-4 4-6
6. Delhi 3-4 3-7
7. Sicily Island 1-6 3-7
8. Tensas 0-7 1-8

District 3-1A

Place Team District Overall
1. Logansport 6-0 10-0
2. St. Mary’s 5-1 8-2
3. LaSalle 4-2 5-5
4. Montgomery 3-3 6-4
5. Block 2-4 2-8
6. Northwood Lena 1-5 1-9
7. University Academy 0-6 0-10

District 4-1A

Place Team District Overall
1. St. Edmund 7-0 9-1
2. Basile 6-1 7-3
3. Elton 4-3 6-3
4. Oberlin 4-3 6-4
5. Merryville 4-3 5-5
6. Hamilton Christian 2-5 2-7
7. Grand Lake 1-6 2-7
8. South Cameron 0-7 0-9

District 5-1A

Place Team District Overall
1. Catholic (PC) 6-0 9-1
2. Opelousas Catholic 5-1 7-2
3. Sacred Heart (VP) 4-2 8-2
4. False River 2-4 4-6
5. Slaughter 2-4 2-8
6. Westminster 2-4 2-8
7. North Central 0-6 1-9

District 6-1A

Place Team District Overall
1. Kentwood 5-0 9-1
2. Southern Lab* 4-1 5-5
3. Ascension Catholic 3-2 8-2
4. East Iberville 2-3 5-5
5. White Castle 1-4 2-8
6. Ascension Christian* 0-0 6-3
7. St. John o-5 0-10

District 7-1A

Place Team District Overall
1. Vermilion Catholic 6-0 8-2
2. Lafayette Christian 5-1 9-1
3. Central Catholic 4-2 5-5
4. Gueydan 2-4 5-5
5. Hanson 2-4 3-7
6. Centerville 1-5 5-5
7. Highland Baptist 1-5 3-7

District 8-1A

Place Team District Overall
1. West St. John 4-0 7-2
2. Varnado 3-1 6-3
3. Covenant Christian 2-2 6-3
4. St. Martin’s 2-4 3-7
5. Ecole Classique 0-0 2-3
6. Ridgewood o-0 0-6
7. Houma Christian 1-3 6-3